Ružomberok: Mesto ticha?

Autor: Tomáš Kiebel | 19.12.2012 o 21:05 | (upravené 19.12.2012 o 22:51) Karma článku: 8,39 | Prečítané:  1081x

Ružomberok? Tento názov mesta je spojený s pojmami ako "križovatka ciest, srdce Liptova, mesto turizmu a pod..." Ako by to vyzeralo v tomto mestečku, keby mu tieto alternatívne názvy mesta skútočne prislúchali? Ulice by boli plné ľudí, mesto by rozkvitalo abnormálnym tempom oproti iným mestám. Rozvinul by sa priemysel, pracovné sily, spomínaný turizmus, obchody by sa rozširovali, Ružomberok by prešiel modernou rekonštrukciou po všetkých stránkach a jeho obyvatelia by boli na to hrdí. Aká je, ale skutočnosť? Akonáhle sa obchody zavrú, môžete tu začať natáčať nový diel filmu Silent Hill...

RK

Mesto Ružomberok má výbornú polohu, ktorá je veľkou výhodou, ale zároveň aj nevýhodou. Je križovatkou ciest zo všetkým svetových strán. Mestom denne prejde niekedy až niekoľko desiatok tisíc áut. Čo urobiť, ale pre to aby sa v našom meste títo vodiči aj zastavili? Čo urobiť preto aby si dali v našom meste aspon kávu v dobrom podniku, prípadne prezreli výklady na pešej zóne? Prečo to vlastne mnohí nerobia? Nič ich neláka? Prečo majú namiesto tohoto pohľadu pohľad len do prázdnych miestností, ktoré sú na prenájom? Prečo nemajú poriadne kde zaparkovať, aby si tú kávu v niektorom z podnikov dali?

Ružomberok v zime

Chcelo by to len trošku porozmýšlať. Pán primátor je určite vyťažený dostatočne, ale predsa na to má pod sebou ľudí, ktorí za cestovný ruch a nie len ten zodpovedajú. Prečo nikto nekontroluje rozvoj mesta? Určite tu nemám v úmysle niekoho prácu kritizovať. Možno by bolo zaujímavé zapojiť do takýchto dôležitých vecí a hlavne rozhodnutí a hlasovaní o výške rozpočtu mesta aj "obyčajných ľudí". Ľudí, ktorým toto mesto ľahostajné nie je. Mnoho vylepšení by sa určite našlo len tak z fleku. Napríklad :

- Technické služby - konajú ako konajú, či v lete (problém s kosením - opäť rozpočet mesta nedovolil častejšie kosiť) alebo v zime s odhŕňaním. Mesto predsa má na technické služby nejaký vplyv, chcelo by to človeka, ktorý by kontroloval stav vykonaných vecí v rámci mesta resp. časti rozpočtu prideleného tejto sekcii. Zároveň by dotyčný pracovník preberal problémy, nezhody a nápady s občanmi mesta, ktorí určite najlepšie vedia, kedy je čo vhodné. Chce to niekoho kto by niečo takéto vykonával hlavne v záujme občanov no nie v rozpore s mestom. Kompromis, chce to kompromis a fixné riešenie.

- Oznamovanie udalostí, vybavovanie akcií, cestovný ruch a marketing ako taký -  Taktiež by to chcelo zmenu. Nevidím v tom nič zložité. Na úrade je predsa zamestnaných dsoť ľudí, aby sa tomu niekto skalne vedel venovať. Rovnako spravovať webovú stránku mesta Ružomberok ako aj facebook, ktorý je silným komunikačným kanálom. Komunikácia na facebooku je dnes už na celkom slušnej úrovni. Otázok od občanov je ale hodne. Či už sú to otázky, kritika alebo pripomienky. Všetko treba riešiť s každým konkrétnym občanom. Nie je nič lepšie ako dobrá refencia toho, keď sa stretnú dvaja obyvatelia tohoto mesta a jeden druhému povie: "Počuj, mal som jeden problém s tým a tým, napísal som na mesto, nehal som na seba mail (telefón) a oni mi pomohli vyriešiť môj problém."  Toto je TO čo mesto môže vyzdvihovať. SLOVO a NÁZOR občana je cennejší než zlato.

- Pozemky, pozemky a pozemky - Aspon minimálnou snahou odkúpiť pozemky späť mestu od súkromných subjektov by sa zvýšil rating u obyvateľov, ale takisto aj domácich podnikateľov. Mnohí sú nútení bohužial podnikať v priestoroch hrozne predražených prenájmov. A to je veľká škoda. Nemajú šancu sa rozvíjať, ak sa vôbec udržia. Odkúpením priestorov mestu by sa dali využiť určite lepšie. V meste je problém, že nedostatok pozemkov a priestorov (patriacich mestu) núti investorov len krútiť hlavami a zďaleka nás obchádzať. Je toho toľko? Obyčajné rokovanie so súkromnými podnikateľmi, ktorým pozemky patria môže priniesť ovocie. A ak sa to nepodarí, nevadí, ľudia musia vidieť snahu. A toto tu chýba taktiež a hádam nebudem moc nainvný, keď budem tvrdiť, že riešenie alebo cesta k riešeniu to je.

- Turistický ruch - Maximálne využitie a marketingová podpora by mestu veľmi pomohla. Máme predsa Vlkolínec, Malinô Brdo, Hrabovskú priehradu, Čudkovskú dolinu, Liptovskú maru, množstvo aquaparkov (síce mimo mesta Ružomberok, no v jeho blízkosti) a mnoho ďalších.

- Pre to aby nebolo v meste po 17:00 totálne ticho stačí spraviť málo. Vytvoriť kultúrne programy, ktoré nebudú budiť dojem, že týždeň v kuse sú naplánované akcie, na ktoré ľudia nestíhajú ísť a ďalšie tri týždne je hlucho. Rozložiť akcie tak aby ľudia mali kam ísť dva tri razy do týždňa. Prilákať ich do centra. K tomuto by veľmi pomohla rekonštrukcia synagógy, ktorá by mohla byť využívaná na kultúrny program, koncerty a iné. Samozrejme nie za takú horibilnú sumu ako to bolo navrhnuté. Posudok na rekonštrukciu by sa vypracovať dal a určite by to nebola ani desatina prerokovanej sumy. Stačilo by osloviť  ružomberské firmy a podporiť domácich podnikateľov, ktorí sú určite rovnako šikovní a určite výrazne lacnejší

Synagóga v Ružomberku

- Nezamestnanosť v tomto meste by mohla rapídne klesnúť. Súvisia s tým hore uvedené veci, vrátane opäť nadobudnutia pozemkov/priestorov do majetku mesta. Keď budú priestory, budú investori ochotní niečo u nás riešiť. Vzniknú nové pracovné miesta, zvýši sa kúpyschopnosť občanov a návštevníkov mesta. Dnes je mesto pomaly závislé na nemenovanej spoločnosti, ktorá v meste zamestnáva najviac ľudí. Fabrika, z ktorej by mohli mať obyvatelia mesta obrovské výhody si robí čo chce. Je to škoda, toto je ale vec vedenia a ja budem dúfať a veriť, že vedenie mesta pochopí, že tadiaľto už cesta nevedie a podnikne rázne kroky k tomu aby sme sa tu mali aspon o čosi lepšie.

Ja verím, že nie som moc naivný a že niektoré z mnou uvedených zmien by bolo možné realizovať. Trošku by sme prispeli k lepšiemu životu v meste. Pánovi primátorovi by mohlo byť cťou prezentovať mesto pri ktorého rozrastaní sa podieľal aj sám. Malo by to byť v jeho (a nie len jeho) záujme. Všetko je to o chcení a o komunikácii s občanmi tohoto prekrásneho mesta.

PS: Všetkých sem pozývam hlavne v zimných mesiacoch. Mesto je vtedy najkrajšie aké len môže byť :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?