Diskriminácia rómov? No to určite!

Autor: Tomáš Kiebel | 20.12.2012 o 7:50 | (upravené 20.12.2012 o 8:53) Karma článku: 23,25 | Prečítané:  11056x

Ako je možné, že rómskej matke siedmych detí na materskej, ktorá je navyše vdova, schvália nákup tovaru na splátky v hodnote 1200 eur. Možno by na tom nič nebolo, veď je to ťarcha a risk konkrétnej splátkovej spoločnosti. Lenže prečo ani jednému z dvoch pracujúcich "bielych" manželov, ktorí chceli svojmu jednému dieťaťu kúpiť pod vianočný stromček počítač za 400 € splátky proste zamietli? Pritom zdokladovali príjem cez 350 € čo je minimálna hranica na schválenie. Je to jednoduché...ale napíšem to celé:

Bolo to začiatkom decmebra, kedy do predajne IT vošla naša rómska "spoluobčanka" a chcela nakúpiť notebooky za niečo cez tisíc dvesto eur. Postupovali sme ako pri každom jednom zákazníkovi a teda sme nejaké tie booky vybrali. Všetko sme nahodili na výdajku a potom do kasy. Na otázku či to bude platiť kartou alebo hotovosťou sa začala obzerať po predajni. Nato ukázala na ceduľu s reklamou jednej nemenovanej splátkovej spoločnosti. Vraj si to chce vziať na splátky. Naše pochybnosti, že notebooky z predajne v ten deň naozaj odídu začali...

splátky

Opýtali sme sa jej či niekde pracuje a na otázku rázne odpovedala, že nie. Ale dodala, že jej kamoška je tiež na materskej a brala si elektroniku na splátky bez problémov. Do toho dňa sa vždy splátkovanie niekomu na materskej automaticky zamietalo. Nuž chceli sme to skúsiť tak sme začali do databázi nahadzovať všetky potrebné údaje. Rómska matka siedmych detí nám však okrem dvoch dokladov totožnosti podala aj papier zo sociálnej poisťovne so slovami "Toto som si vybavila" Po jeho prezretí sme ostali ako obarení. Nechápali sme tomu čo sme tam našli.

Na potvrdenom papiery zo "sociálky" boli na jednej "kope" všetky príspevky, ktorými mladá žena disponovala. Súčet týchto príspevkov dával nepochopiteľnú sumu niečo cez 630 eur. Papier bol zároveň písaný ako potvrdenie o príjme. Rozumiete? Potvrdenie o príjme ! ! ! Je to vôbec možné?

Neostávalo nám nič iné ako všetky údaje nahodiť, označili sme kolónku "materská dovolenka" a napísali sme tam sumu zo spodnej časti papiera. Žena odmietla zaplatiť čo len úvodnú akontáciu. Nahodili sme to. Po odoslaní zmluvy na posúdenie nám zo splátkovej spoločnosti do troch minút volali. Chceli ten papier naskenovať a poslať. Tak sme tak aj spravili a o 15 minút nato si vysmiata rómka, matka siedmych detí odnášala dva notebooky v hodnote 600 eur. Prevládali v nás dva pocity. Jeden bol ten, že sme predali dva notebooky a boli sme v podstate radi. Druhý bol ten horší, otázka, ktorá nám v hlave rezonovala bola "Ako je to možné?"

Moc sme nad tým nepremýšlali, bolo to zvláštne, ale neriešili sme to ďalej. Prečo som sa, ale dostal k písaniu tohoto článku? Pretože o necelú hodinu po tom čo nám odišli spomínané dva notebooky prišla mladá rodinka s jedným malým chlapcom.

Chceli si vziať nejaký lacný počítač na splátky pre syna. Po prebratí zo šoku zpred hodiny som išiel do splátkovania trošku viac nadšený. Muž povedal, že pracuje a zarába niečo cez 350 eur. Nevidel som v tom žiaden problém, lenže karta sa veľmi obrátila. Splátky, ktoré vyzerali spočiatku ako bezproblémové im zamietli z dôvodov nedostatočného príjmu. Pričom minimálna hranica prijímu bola 300 eur. Prečo to potom zamietli? Nečakali sme a dali sme to rovno na manželku. Tá bola na materskej a zároveň popri materskej pracovala. Zdokladovala nám taktiež niečo cez 330 eur. Situácia sa ale opakovala a sklamaní rodičia odchádzali preč z predajne "nevybavení".

Nechápali sme to, muž zo splátkovej spoločnosti nám povedal, že pri plate 350 eur možné splátkovanie je, lenže oni mali jedno dieťa a to už sa ráta ako mínus. Preto im to neschválili. Rómska spoluobčanka hodinu pred nimi brala dva notebooky v celkovej hodnote 1200 eur a má 7 detí.

Názor si urobte sami, ale bolo mi veľmi ľúto mladej rodiny, ktorej sa nepodarilo zaobstarať počítač pre malého. Dodnes nerozumiem ale tomu, ako mohla sociálna poisťovňa takýto papier vôbec vydať....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?