Za modrou stenou...

Autor: Tomáš Kiebel | 27.3.2014 o 6:45 | (upravené 27.3.2014 o 7:46) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  179x

Modré barikády uprostred pešej zóny v Ružomberku lemujú mesto už roky. Mnoho Ružomberčanov už ani nevníma, že tam sú a hlavne prečo tam ešte sú. Tieto modré panely oddeľujú mestskú pešiu zónu od zarastenej a pozemkovo nevysporiadanej časti mesta. Keďže má toto mesto resp. centrum mesta malú rozlohu, jedná sa o značne dôležitú časť, ktorá môže mať vplyv v budúcnosti na turizmus, zamestnanosť a prínos pre mestoako taký. Avšak za touto "pekelnou bránou" sa dejú absolútne nelogické veci, ktoré až rozum zastávajú niektorým prebudeným občanom mesta. Nakladá sa tu s pozemkami a stotisíckami Eur ako s bedňou pomarančov. Niekoľko "strán" si tie pomaranče proste vymieňa, iný priloží, ďalší pýta za to isté viac a celkovo to nedáva zmysel.

Modré steny RužomberkaModré steny Ružomberkazdroj: http://www.appril.com/Clanky/2011/Vystavbu-obchodneho-cen

Takže jednoduchý príklad:

Ak istý pán A kúpi túto prepravku pomarančov od pána B za účelom dohody o vysadení pomarančovníkov je všetko v poriadku. No len do tej doby, než sa pánovi A zdajú pomaranče až príliš dobré na to, aby z nich vysadil pomarančovníky. To sa nepáči pánovi B a preto si popýta bedničku pomarančov späť s vrátením plnej sumy. Pán B bohužial musí len dúfať, že pán A bude súhlasiť so spätným vrátením peňazí, pretože predaj pomarančov nemá podložený žiadnou poriadnou kúpno-predajnou zmluvou. A tu nastáva problém, plynúci z chyby pána B. Pánovi A sa pomaranče moc páčia a samozrejme tomu pridá ešte to, že pán B je v zúfalej situácii, ktorú si sám spôsobil. Takže mu oznámi, že danú prepravku pomarančov mu predá späť s okamžitým úrokom a to celkovo činí dvojnásobok toho čo za ňu dal on sám. Pánovi B sa to nepáči a tak ostáva prepravka v rukách pána A. Pán B svoj pôvodný cieľ realizovať výsadzbu pomarančovníkov zmení na hľadanie riešenia ako samotné pomaranče dostať späť. Toto hľadanie riešenia trvá nejaký ten rok až sa nájde pán C, ktorý má záujem tieto pomaranče kúpiť za dvojnásobnú cenu od pána A, mimo pána B.

Takže kôli dôležitej fatálnej chybe pána B sa začnú diať úplne iné veci a on si uvedomuje, že ako obchodník stojí s prepáčením za ho*no a okamžite končí v tejto oblasti do ktorej sa nevyzná ani trochu!

Toto je bohužial príklad toho čo sa v našom meste deje v prenesenom význame až na ten koniec, ktorý by mal byť presne taký, no nie je! V našom prípade zanedlho zrejme tento pán B bude chcieť byť zase obchodníkom a bude si chcieť presadiť dôveru u ľudí, ktorý mu vypestujú nejaké tie pomaranče.

Ja ale pevne verím, že chyba, ktorá sa stala hneď na začiatku (a to tá že si ľudia dali vôbec narábať so svojimi pomarančmi takým "neznalcom" obchodu) sa už nezopakuje. Túto možnosť budú mať už onedlho.

A ako to je v reále?

Istý pán C chce kúpiť pozemky mimo mesto a dohodnúť sa priamo s HB Reavis. Mesto si to všime a pracuje na odkúpení pozemkov za cenu 800 000 Eur. Čiže za dvojnásobok ceny, ktorú HB Reavis navrhlo hneď na začiatku celého nešťastia. Zrazu je cena dobrá. No jasné, veď sa jedná o mestský pozemok. A aby boli všetci spokojní, vrátane obyvateľov mesta, vypracuje sa úplne neznámy návrch na vybudovanie niečoho za ďalších 200 000 eur. Ani nevedia čoho, ale zakomponujú to tam pre kľud zo strany občanov a nádejou, že tam naozaj niečo raz bude.

Zdá sa sa Vám to smutné ako sa nakladá s veľkými peniazmi v našom meste? Peniazmi, za ktoré by sa mesto konečne mohlo posunúť o krok vpred? Nemyslím teraz konkrétne výstavbu Auparku, ten by naozaj nemusel byť, ale aby mesto prišlo o toľko peňazí kôli tomu, aby naďalej stred mesta lemoval veľký kráter chce buď poriadnu dávku odvahy alebo hlúposti. Každopádne to zhrniem do záveru:

Peniaze utiekli, kráter ostal, investor sa smeje - ďalší radšej nepríde. Bodka.

Takže za modrými stenami sa odohráva hotová dráma. Toto mesto posledné 4 roky ide rýchlo vo vývoji vzad a tento príbeh, ktorý je jeden z mnohých mu moc nepridáva na zmene. Zmena je nutná!

No a ako to celé dopadne? Nikto netuší, ale už teraz je jasné, že to ako obvykle Ružomberčanov vyjde pekne draho!!!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?